Skok až do třetí ligy. Zvykám si, tělo má ale někdy dost, říká posila Blanska

Aby fotbalista přeskočil dvě soutěže a zakotvil ve třetí lize, je zapotřebí, aby se mu povedl mimořádný počin. Jeden takový má za sebou Marek Štencl, jenž mezi dospělými dosud nastupoval výhradně za Kunštát.

V podzimní části skupiny A jihomoravské I. A třídy nasázel v jedenácti zápasech devatenáct branek a v tabulce nejlepších střelců zaostává o čtyři zásahy pouze za Petrem Malatou z Čechie Zastávka, jenž ještě minulý ročník nastupoval za třetiligové Rosice. „Dřív jsem dával taky třeba dvanáct gólů za půl sezonu, ale často jsem měl problém s neproměňováním šancí. Tentokrát si všechno sedlo,“ pochvaluje si čtyřiadvacetiletý ofenzivní hráč.

Zkušeného forvarda Malatu už Štencl na jaře stíhat nebude. Jeho výkony totiž nezůstaly bez povšimnutí a ještě loni dostal nabídku od třetiligového Blanska. „Znám se s asistentem Erikem Miholou a už na podzim jsem měl informace, že mě trenéři chtějí do přípravy. Jakmile jsme dohráli v Kunštátu podzim, volal mi, jestli to nezkusím,“ líčí Štencl.

A souhlasil. K blanenskému celku se připojil už v listopadu, měsíc s ním trénoval a naskočil také do dvou přípravných utkání. V nich zaujal, dokonce přihrál i na gól. „Začátek byl volnější a seznamovací, hráli jsme jen fotbálky. Dojížděla se sezona, proto tréninky nebyly fyzicky náročné. Teprve jsem se do toho dostával a zvykal si na rychlost, která je oproti I. A třídě opravdu jinde. Teď musím dávat balon rychle od nohy, zatímco dřív jsem byl zvyklý z hrotu nebo z křídla hrát sám,“ popisuje hlavní změny.

Po Novém roce se hlásil v Blansku i na startu zimní přípravy. „Od ledna už je to jiné kafe. Tréninky máme čtyřikrát týdně, v sobotu pak zápas. Pokaždé běháme několik kilometrů, už si zvykám a klukům v pohodě stíhám. Jde ale pro mě o velký rozdíl a fyzicky cítím, že i tělo si říká, že je toho někdy moc,“ přiznává Štencl, jenž pracuje jako stavební projektant. Blanenští fotbalisté se poprvé v tomto roce představili v přípravném utkání v sobotu, kdy na domácím hřišti porazili divizní Bystřici nad Pernštejnem 1:0.

„Jak jsou tři tréninky po sobě, měl jsem v desáté, ve dvacáté minutě tvrdá lýtka, a s tím nejde nic dělat. I když jsem nedal gól, nahrál jsem na něj, což mi trochu pomohlo. Nejsem pod nějakým tlakem, když to nevyjde, aspoň mám dobrou zkušenost,“ má jasno Štencl.

Ten už ale dostal jistotu, že na jaře bude v Blansku hostovat. Řeší se jen, jestli se hvězda letošního ročníku I. A třídy přesune z Kunštátu do třetiligového týmu na rok, nebo půl sezony. Každopádně jde pro něj o výrazný posun, nejvýš dosud nastupoval za boskovický dorost v divizi, tři měsíce pak po nabídce někdejšího prvoligového útočníka Petra Švancary hrál za juniorku Zbrojovky. „Tam jsem byl tři měsíce. Vykašlal jsem se na to, protože jsem maturoval a navíc mi nesedl kolektiv, což je pro mě důležité. Pak jsem toho litoval a řekl si, že chci ještě zkusit vyšší soutěž. Teď jsem dostal druhou šanci,“ zdůraznil Štencl. Kolik dostane prostoru na hřišti také záleží, jestli se do Blanska vrátí jeho nejlepší střelec z podzimu Guy Reteno Elekana. Gabonský záložník zahájil zimní přípravu ve druholigové Viktorii Žižkov, kde prý není jisté, zda zůstane.

FK Kunštát přeje Markovi v jeho blanenské misi hodně štěstí.

Zdroj: https://blanensky.denik.cz/fotbal-cfl-msfl/skok-az-do-treti-ligy-zvykam-si-telo-ma-ale-nekdy-dost-rika-posila-blanska-20220.html
Autor: Pavel Štastný

Galerie k aktualitě