KP přehledně: Král střelců bez konkurence, kdo se stal zlým a železným mužem?

Přinášíme ještě jedno ohlédnutí za KP loňské sezóny. Článek vyšel v Blanenském deníku a autorem je Jakub Tručka.

Už za pár dní budou všechny fotbalové týmy z krajského přeboru opět v plném zápřahu, aby se připravili na novou sezonu, Deník Rovnost ale ještě předtím zrekapituloval statistické hitparády uplynulého ročníku. Bitva o krále střelců se nakonec změnila v jasný úprk nejlepšího kanonýra, který se zastavil až na 25 přesných trefách, kdo byl ale nejčastěji trestaným hráčem soutěže? Kdo toho odehrál nejvíc? Jeden z hráčů přišel o všechny minuty dokonce až v posledním zápase. Nechybí ani shrnutí nejmladších a nejstarších hráčů, kterým vévodí legenda Morendy i bývalý kouč Zbrojovky.

Tabulka střelců

Po podzimu to vypadalo na zajímavý boj. Kanonýrům v nejvyšší krajské soutěži tehdy kraloval svratecký Ondřej Šedivý, který měl v první polovině sezony úžasnou formu. Náskok na čele neměl ale nijak obří, jaro slibovalo napínavou bitvu o korunu krále střelců.

Šedivý si však skvělými výkony vysloužil zimní přesun do třetiligového Blanska a jeho místo na čele brzy zaujal někdo jiný. Pro sebe si ho zabral Jindřich Stehlík z brněnské Sparty, kterému nikdo nedokázal konkurovat. Jedenatřicetiletý snajpr zapsal 25 branek, což bylo o devět více než další úspěšní útočníci.

Stehlík navíc zakončil sezonu ve velkém stylu, v posledním kole hattrickem přispěl k výhře Sparty nad Ratíškovicemi 6:3 a jasně ukázal, kdo byl nejlepším útočníkem ročníku.

Soupeřilo se tak jen o druhé místo, které si se šestnácti trefami uzmul kuřimský Petr Svoboda, stejný počet gólů zvládl dát i Tomáš Bělehrádek z Kunštátu. Na patnácti brankách se zastavil tahoun líšeňské rezervy Richard Dostálek mladší.

Žluté karty

I zde byl vítěz už dlouho dopředu jasný, oproti střeleckým výkonům jde však o méně chvályhodnou statistiku. Rousínovský Jiří Pešta naskočil ke 28 zápasům a jen v jedenácti neviděl žlutou kartu. Napomínaný tak byl hned devatenáctkrát, díky čemuž v této statistice kraloval o pět žlutých varování. Červenou kartu však neviděl ani jednu.

Vyloučen nebyl v sezoně ani jednou i kunštátský Marek Sehnal, který nasbíral druhý nejvyšší počet žlutých karet. Ke čtrnácti napomínáním přidal i šest vstřelených gólů.

O třetí příčku se pak podělili hned čtyři fotbalisté, kteří nasbírali dvanáct žlutých varování. Jakub Krejčíř ze Sparty musel jednou i předčasně do sprch.

Červené karty

Jestliže v předchozích kategoriích byli lídři jasní, statistika červených karet vypovídá o relativní slušnosti hráčů v nejvyšší krajské soutěži. Maximem totiž za celou sezonu byla dvě vyloučení, na která „dosáhli“ jen čtyři fotbalisté.

Dvakrát tak předčasně do sprch mazali Tomáš Knotek z Ratíškovic, Michal Pavliš z Bosonoh, kuřimský Ivo Kostrůnek a lednický Jiří Ferby

Jednu červenou kartu pak v uplynulé sezoně krajského přeboru vidělo 34 hráčů.

Nejvíce ČK
1.-4. Tomáš Knotek (Ratíškovice) 2
1.-4. Ivo Kostrůnek (Kuřim) 2
1.-4. Jiří Ferby (Lednice) 2
1.-4. Michal Pavliš (Bosonohy) 2

Počet a věk hráčů

466 hráčů. Tolik jich v nedávno skončeném ročníku alespoň jednou zasáhlo do utkání nejvyšší krajské soutěže, dalších 53 fotbalistů zůstalo nevyužitých na lavičce. Zde se jednalo převážně o mladíky, kteří si na svou šanci musí ještě počkat. Průměrně tak každé mužstvo využilo přes 32 hráčů.

Nejstarší hráči

Žádný padesátník sice v uplynulém ročníku do krajského přeboru nezasáhl, hned dva hráči ale velkému milníku nemohli být blíž. U dvou fotbalistů se totiž v kolonce věku objevilo číslo 49, v obou případech se jedná o známá jména brněnského fotbalu.

Ikona Moravské Slavie Daniel Mikula sice už před rokem oznámila konec hráčské kariéry, v nedávno skončené sezoně se však velezkušený gólman ještě jednou postavil do brány k duelu nejvyšší krajské soutěže. Bylo tomu tak v posledním kole ročníku, kdy si Mikula proti Bosonohám dokonce připsal čisté konto.

Ve stejném věku naskočil na jaře do krajského přeboru i další velezkušený fotbalista. Richard Dostálek starší se po dubnovém vyhazovu z pozice trenéra brněnské Zbrojovky vrátil zpět na trávníky, ve třech zápasech pomohl Bosonohám k udržení. Odehrál 165 minut, u obou nejstarších hráčů platí, že pokud by dres některého z celků krajského přeboru navlékli i příští jaro, nastupovali by už jako padesátníci.

Další dva zkušení harcovníci naskočili do nejvyšší krajské soutěže ve věku 44 let a na dálku spolu svedli souboj o udržení. Spokojenější mohl být Jiří Šíma, který v Bosonohách zároveň zastává funkci hlavního kouče, ivančický předseda Tomáš Čožík naopak ani svými výkony nezachránil svůj klub před pádem do I. A třídy.

1.-2. Daniel Mikula (MS Brno) 49 let
1.-2. Richard Dostálek st. (Bosonohy) 49 let
3.-4. Tomáš Čožík (Ivančice) 44 let
3.-4. Jiří Šíma (Bosonohy) 44 let
5. Karel Kroupa (Svratka Brno) 43 let

Nejmladší hráči

Kategorii nejmladších hráčů v uplynulé sezoně jasně ovládla Sparta. Ze šesti mladíků, kteří se do utkání zapojili ve věku pouhých šestnácti let, totiž hned tři oblékají rudý dres tradičního brněnského klubu, jmenovitě se jedná o Radka Janečka, Lukáše Kocourka a Alexandra Tetura. Další dorostenci navíc zůstali pouze na lavičce Sparty.

V šestnácti letech k zápasům krajského přeboru naskočili i krumvířský Radim Němeček, ratíškovický Dominik Svoboda a boskovický Dominik Sychra.