Žijeme hrou propojuje mládežnické týmy několika klubů

Staré pořádky se mění. Na okrese Blansko bude od nového ročníku působit fotbalový klub Žijeme hrou, který již nyní pořádá semináře pro trenéry či velký turnaj mládeže v Boskovicích.

Nyní posouvá svou činnost ještě dál. Spojil několik klubů na úrovni mládeže, které budou spolupracovat pod jeho hlavičkou.

Tento krok přímo navazuje na mládežnický projekt, který v roce 2008 odstartoval Jiří Vorlický u FC Boskovice, následně se přidala FŠ Třebíč. „Po ukončení mého působení v Boskovicích se projekt přemístil do dalších míst a po návratu do našeho regionu byl nabídnut i FC Boskovice, kde startoval,“ zmínil na úvod Vorlický. „Projekt není situován pouze do fotbalu, byť tam má primární působnost. Měli jsme představu, jak toto prostředí rozvíjet a to se nám daří. Jsme přesvědčeni o možné spolupráci jednotlivých sportovních odvětví a hlavně lidí zastřešující sportovní kluby,“ dodal s tím, že v plánu je i provázání se vzděláním, kulturou či firemním prostředím a po komunálních volbách i danými obcemi.

Sdružení Žijeme hrou již působí napříč celou republikou nebo na Slovensku. „Myšlenka splnila svůj cíl a vize,“ pokračuje Vorlický, podle kterého se na rozvoji projektu na blanensku stará hlavně Vladan Horák, člen výkonného výboru FK Kunštát. Právě pod jeho vedením vzniká regionální centrum, které bude sdružovat mladé hráče z Kunštátu, Drnovic, Olešnice nebo Lysic. „Od nové sezony budou pod hlavičkou Žijeme hrou hrát starší a mladší žáci v 1. A. třídě, kterou v minulém roce vybojovala Olešnice. Již v té době jsme ale intenzivně spolupracovali. Další tým žáků bude hrát okresní přebor,“ prozradil podobu pro aktuální ročník Vladan Horák. „V příštím roce bychom chtěli naše oddíly rozšířit jak o mladší a starší přípravku, tak i o dorostence,“ dodal. Zápasy se budou hrát na hřištích všech klubů. Navíc budou probíhat také regionální turnaje.

V Boskovicích dali přednost tradičnímu modelu. „Nebráníme se spolupráci s odbornými trenéry, nicméně se nechceme stát jakousi odnoží Žijeme hrou a nemít přímý vliv na mládež, kterou by mělo sdružení před sebou. Chceme mít na chod klubu plný vliv. A především, takový krok musí schválit valná hromada klubu, která se uskuteční až příští rok. A určitě bude tato možnost jedním z projednávaných bodů,“ vysvětlil tento krok předseda klubu Radek Stříž. Obě strany se ale případné další spolupráci nebrání. „Projekt budeme šířit i do dalších míst, ale až na to budeme kapacitně připraveni. Bez spolupráce může dojít k zánikům dalších mládežnických center a v tomto případě je odpovědnost na vedení jednotlivých klubů,“ doplnil Vorlický.

Činnost sdružení i nového oddílu se také snaží zvyšovat kvalifikaci mládežnických trenérů. „I ten největší poctivec či rodič, který vede hráče v dobré víře s dobrým úmyslem, nemusí nutně naplňovat možnosti rozvoje hráče,“ upozornil Horák. „Hráč pak zastavuje svůj růst, nebaví se a začne hledat zábavu jinde. Nabízíme možnosti k seberealizaci,“ říká Horák.

Žijeme hrou má dnes také již své vlastní soutěže, kempy nebo tábory, které zajišťuje po celé republice. „Naší akcí zůstává turnaj mládeže Boskovice dětem a rodinám v Boskovicích. Turnaje se nám daří pořádat i na dalších místech v republice. Vzděláváme trenéry a budujeme tak stabilní základ pro rozvoj schopností sportovců, jak vrcholových tak výkonnostních, na všech úrovních,“ doplnil Vorlický.

Po konci v mládežnických kategoriích budou hráči řešit volbu svého dalšího působiště. „Záležet bude na svobodném rozhodnutí každého, kde bude chtít působit. Zda se vrátí do svého mateřského oddílu nebo využije jiné možnosti. Mateřské kluby budou na budoucí cestě hráčů vždy participovat, záleží jen na věku hráčů a doby strávené v klubu,“ zakončil Vorlický. (zdroj: www.regionpress.cz)

Posledních 30 dnů: 1201 | Posledních 7 dnů: 241 | Poslední den: 14